Jdi na obsah Jdi na menu
 


DEBATNÍ PROGRAM NA VZESTUPU

1. 6. 2004


Debatní program na vzestupu
Radniční listy 04/2004 | vydáno: 23. 04. 2004 |    

V posledních letech se stále více středoškolských studentů zapojuje do soutěží v anglickém nebo českém debatování.
Nedávno byla olomoucká veřejnost seznámena s národním týmem, který jel republiku reprezentovat na mistrovství světa. Nebylo náhodou, že tři z pěti studentů byli z Olomouce /a čtvrtý se teprve před rokem odstěhoval do Prahy/. Gymnázium Hejčín je střední škola s největším počtem debatérů v republice, do debatování se aktivně zapojuje asi 10 týmů, což je přibližně 40 debatérů. Olomoučtí debatéři připravují už třetí ročník mezinárodního turnaje Heart of Europe, kterého se loni zúčastnilo 18 týmů z celé Evropy, ale také z USA a z Izraele. V loňském roce obsadil český tým 2. místo, zvítězili Američané. Tři hejčínské debatní týmy jsou také největšími favority ve finále celostátní anglické debatní ligy.
Soutěže v debatování se liší od jiných aktivit, jako je například studentský parlament, tím, že se jedná o nácvik řečnických dovedností v českém, případně v anglickém jazyce, na předem zadaná témata. Tato témata bývají závažná a obtížná – letos je to například vliv odborů na pokrok, nebo využívání zvířat při sportu a zábavě.
Studenti se učí pracovat s prameny, vyhledávat informace, jasně formulovat svůj názor a veřejně kultivovaně vystupovat. Doufejme, že další generace veřejně aktivních lidí už na tom bude také díky debatním soutěžím s kultivovaností a srozumitelností svého projevu podstatně lépe, než naše.

Matěj Pilát